×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۲۸ آذر - ۱۳۹۷  
true
false

دادستان عمومی و انقلاب کردستان:
تحقیقات در مورد علت مرگ دنیا ویسی ادامه دارد
رسانه ها و مردم به فضاسازی ها توجه نکنند

کامیاران خبر:بعد از انتشار برخی شایعات در فضای مجازی در مورد علت مرگ دنیا ویسی دختر کلاس اولی اهل روستای گرماش سنندج، دادستان عمومی و انقلاب کردستان ، گفت: این دانش آموز بعد از ریزش دیوار مدرسه جانش را از دست داده و تحقیقات بلافاصله برای بررسی علت دقیق مرگ آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

به گزارش کامیاران نیوز به نقل از کرد پرس اکبر جوهری در گفت وگو با صدا و سیمای مرکز کردستان با اشاره به اینکه پزشکی قانونی هنوز نظرش را در مورد علت مرگ اعلام نکرده، گفت:
متاسفانه شایعاتی و فضاسازی هایی در حال شکل گرفتن است و برخی تهمت ها هم در این شایعات به چشم می خورد، ما از رسانه ها و مردم می خواهیم به این شایعات بی توجه باشند و منتظر روشن شدن نتیجه تحقیقات باشند که به صورت رسمی اعلام خواهد شد.

وی با بیان اینکه دستگاه قضایی بدون کوچک ترین توجه به این نوع فضاسازی ها مسیر خود را برای روشن کردن علت مرگ و مقصران حادثه ادامه خواهد داد، گقت: ما در برخورد با مقصران این حادثه کوچک ترین ملاحظه ای نداریم و از سوی دیگر هم تحت تاثیر این شایعات هم قرار نمی گیریم.

========================

پزشکی قانونی:
هرگونه تماسی برای کسب اطلاع از پرونده را تکذیب می‌کنیم

 اخبار منتشر شده در خصوص تجاوز به دانش‌آموز جان باخته صحت ندارد

کامیاران خبر:جدای تکذیب تماس با پزشکی قانونی که می‌تواند نقطه پایانی بر ادعا‌های مطرح شده و تبدیل آن به شایعات بی اساس باشد، اشکالاتی مهم و کلیدی دیگری هم به روایت مطرح شده در ساعات اخیر وارد است، که از جمله آن‌ها وقوع حادثه در زمان دایر بودن مدرسه و ارائه نشدن سند و مستند برای طرح قتل این دانش آموز است.

به گزارش کامیاران نیوز به نقل از تابناک،به فاصله یک روز از انتشار خبر جانکاه جان باختن دانش آموز کلاس اولی بر اثر ریزش دیوار مدرسه، برخی مدعی صحنه سازی مرگ این دانش آموز شده و از قتل وی سخن به میان می‌آورند؛ قتلی از نوع شنیع!

به گزارش «تابناک»، این روایتی است که طی ساعات اخیر در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده و آن گونه که منتشر کنندگان مدعی شده‌اند، منبع آن یکی از پزشکان پزشکی قانونی سنندج است. شهری که خبر دردناک جان باختن «دنیا ویسه» از حومه آن، از روستایی به نام «گرماش» در ۲۰ کیلومتری مرکز استان مخابره شده است.

بر اساس این ادعا، دانش آموز یاد شده مورد تجاوز قرار گرفته، سپس با اصابت یک میله به سرش به قتل رسیده و در انتها دیوار مدرسه بر سرش آوار شده است. آواری برای پوشاندن جنایتی سیاه که قربانی اش، دخترکی خردسال بوده که روز‌های ابتدایی مدرسه را تجربه می‌کرد و در آغاز راهی جدید قرار داشت.

ماجرایی به غایت تلخ و آزار دهنده که در ساعات اخیر به شدت مورد توجه کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته و به سرعت تکثیر شده است. روایتی که پیگیری‌های «تابناک» از سازمان پزشکی قانونی در خصوص بررسی صحت و سقم آن، به تکذیب هرگونه تماسی با این سازمان یا پزشکان آن در خصوص اطلاع از این پرونده منجر می‌شود؛ با این توضیح که مسئولان این سازمان تاکید دارند نتیجه معاینات تنها در اختیار مقام قضایی قرار خواهد گرفت.

جدای تکذیب تماس با پزشکی قانونی که می‌تواند نقطه پایانی بر ادعا‌های مطرح شده و تبدیل آن به شایعات بی اساس باشد، اشکالاتی مهم و کلیدی دیگری هم به روایت مطرح شده در ساعات اخیر وارد است. اشکالاتی که موجب بروز برخی واکنش‌ها از طرف برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی شده است، که از جمله آن‌ها مستند نبودن این روایت و اتکای آن به شنیده‌های بدون سند و مدرک است.

موضوع مهمی که یک منبع آگاه با اشاره به آن به خبرنگار «تابناک»، می‌گوید: مگر می‌شود چنین خبر مهمی را پذیرفت وقتی هیچ مستندی در خصوص آن ارائه نمی‌شود؟ مردم باید هوشیار باشند که مبادا برخی اخبار جهت‌دار و بی مستند، فضا را ملتهب کند و آبروی برخی را به مخاطره اندازد. به ویژه در مواقعی که چنین مسائل مهمی مطرح می‌شود.
اخبار منتشر شده در خصوص تجاوز به دانش‌آموز جان باخته صحت ندارد

وی در ادامه می‌گوید: نکته اساسی‌تر در این ماجرا این است که پزشکی قانونی، سازمانی قضایی است که تنها نتیجه بررسی هایش را در اختیار مرجع قضایی می‌گذارد و حتی خانواده جان باخته هم تا لحظه دریافت نظر پزشکی قانونی از آن مطلع نمی‌شود. چگونه ممکن است نتیجه بررسی یک سازمان قضایی برای مرجع قضایی، در گفت‌وگوی یک فرد غیرمرتبط با پرونده افشا شود، وقتی حتی خانواده متوفی از آن مطلع نشده‌اند؟

وی با تاکید بر اینکه این رویداد در ساعات دایر بودن مدرسه رخ داده، در تشریح ماجرا می‌گوید: تمامی شواهد و قرائن و اظهارات اولیا و دانش آموزان مدرسه که -در پرونده هم ثبت و ضبط شده‌اند- حکایت از آن دارد که دیوار حیاط مدرسه سست بوده و ریزش آن بر سر دانش آموز عامل رقم خوردن این رویداد تلخ بوده‌است. بر این اساس آیا عجیب نیست به یکباره روایتی پلیسی و جنایی از ماجرا مطرح شود که حتی با رخ دادن حادثه در زمان دایر بودن مدرسه هم همخوانی ندارد؟

او در ادامه با تاکید بر اینکه حادثه فوت دانش آموز روستای گرماش در روز دوشنبه به وقوع پیوسته و مدعیان اطلاع از پرونده، مدعی هستند که روز گذشته به واقعیات‌های پنهانی(!) پی برده‌اند، می‌گوید: اگر کسی از روند کار پزشکی قانونی مطلع باشد، می‌داند که این روند به زمان بیشتری نیاز دارد و این گونه نیست که امروز رویدادی رخ دهد و فردا نتیجه قطعی معاینات مشخص شود. به ویژه وقتی می‌دانیم در چنین حوادثی، کالبدگشایی و کلیه معاینات در دستور کار پزشکی قانونی قرار می‌گیرد که حصول نتیجه در آن‌ها امری زمان بر است.

وی با بیان اینکه ممکن است برخی قصد سو استفاده از رویداد تلخ دبستان گرماش را داشته باشند، می‌گوید: یکی دیگر از دلایلی که این ادعا را مردود می‌کند این است که می‌بینیم این ادعا از طرف هیچ کدام از بستگان و نزدیکان خانواده داغدار دنیا و اهالی روستا مطرح نشده و حتی برخلاف ادعای مطرح شده در شبکه‌های اجتماعی، از زبان نماینده مردم سنندج در مجلس شورای اسلامی هم بیان نشده است. موضوعی که نشان می‌دهد این ادعا از اساس کذب است، مگر آنکه بپذیریم همگان در قلب واقعیت با هم دست به یکی کرده باشند، حتی خانواده داغدار دانش آموز جان باخته!

بدین ترتیب مشخص می‌شود آنچه درباره تجاوز و قتل دانش آموز اهل گرماش بیان می‌شود، نه افشای حقایق تلخ و مکتوم، که در بهترین حالت زاییده تخلیات برخی افراد ناآگاه است. تخیلاتی که البته ممکن است هدفمند و به قصد و نیتی خاص بیان شده باشند و اهداف خاصی را دنبال کنند. اهدافی که برای تحقق شان می‌شود از یک حادثه، جنایتی هولناک خلق کرد تا به کمک آن بر احساسات و عواطف مردم انگشت گذارد و حساسیت آفرینی کرد. موضوعی که می‌بایست به گذر زمان واگذار شود تا عیارش مشخص شود.

========================

دستور دادستان برای بررسی ادعای تعرض به “دنیا ویسی”

مدرسه روستای گرماشکامیاران خبر:دادستان سنندج به پزشکی قانونی دستور داد ادعای تعرض به دنیا ویسی را بررسی کند.

به گزارش کامیاران نیوز به نقل از مشرق، صبح روز دوشنبه ۱۶ مهر، دنیا ویسی دانش‌آموز پایه اول دبستان روستای گرماش از توابع شهرستان سنندج به‌دلیل ریزش دیوار فرسوده حیاط مدرسه جان خود را از دست داد.

طبق اعلام محمدسعید کنعانی مدیر آموزش و پرورش ناحیه ۲ سنندج، قبل از ظهر دوشنبه ۱۶ مهر ۹۷ ریزش بخشی از دیوار حیاط مدرسه روستایی به‌علت فرسوده بودن بنا، یکی از دانش‌آموزان پایه اول دبستان به‌نام دنیا ویسی مصدوم و توسط مدیرآموزگار و پدرش به بیمارستان بعثت سنندج برده شد، اما متأسفانه براثر جراحات وارده این کودک فوت کرد.

پس از این حادثه، برخی افراد مدعی شدند دنیا پیش از اینکه فوت کند، مورد تعرض و تجاوز قرار گرفته و این احتمال وجود دارد که ریزش دیوار، سناریویی برای قتل دنیا و مخفی کردن تجاوز به او صورت گرفته باشد.

در همین زمینه اکبر جوهری دادستان سنندج اعلام کرد: با توجه به این ادعا، به پزشکی قانونی دستور دادم بررسی و معاینات لازم برای تأیید یا رد این ادعا را انجام دهد اما تا این لحظه هنوز نظریه پزشکی قانونی اعلام نشده است اما به‌محض وصول گزارش، به اطلاع مردم خواهد رسید.

=============================

 نمایندگان پیگیر ماجرای فوت «دنیا ویسی» شدند

کامیاران خبر:گروهی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از دادستان کل کشور برخورد قضایی با مسببین فوت دانش‌آموزان و معلمین بی‌گناه در اثر بروز حوادث ناشی از مدارس ناایمن را درخواست کردند.

به گزارش کامیاران نیوز به نقل ازجماران،گروهی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از دادستان کل کشور برخورد قضایی با مسببین فوت دانش‌آموزان و معلمین بی‌گناه در اثر بروز حوادث ناشی از مدارس ناایمن را درخواست کردند.

روز دوشنبه یک کودک سنندجی به نام دنیا ویسی براثر ریزش دیوار مدرسه جان باخت.

سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش هم در جمع خبرنگاران درباره حادثه فروریختن ساختمان دیوار یک مدرسه گفته بود: این اتفاق در یکی از روستاهای سنندج به دلیل ضعف دیوار اتفاق افتاده است و متأسفانه یک دانش‌آموز فوت کرد که تیمی را برای بررسی این موضوع مأمور کردم.

رشید قربانی (مدیرکل آموزش و پرورش استان کردستان) درباره حادثه مرگ دانش‌آموز ۶ ساله در مدرسه روستای گرماش از توابع شهرستان سنندج این گونه توضیح داده بود که: متأسفانه دنیا ویسی به دنبال ریزش دیوار حیاط مدرسه به شدت مجروح شده بود و در حین انتقال به بیمارستان به دلیل شدت جراحات وارده فوت کرد.

درخواست برخورد با مسببین فوت دانش آموزان

==============================

میرزاده به خانه ملت خبر داد:
اعزام دو عضو کمیسیون آموزش مجلس برای رسیدگی به حادثه فوت دانش‌آموز سنندجی
مناظره سیدحمایت میرزاده و اسدالله عباسی
کامیاران خبر:سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خبر داد که دو نفر از اعضای این کمیسیون برای بررسی حادثه فوت دانش‌آموز سنندجی به این شهر اعزام می‌شوند.

به گزارش کامیاران نیوز به نقل از خانه ملت،میرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار این خبرگزاری از اعزام دو نفر از اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس برای اعزام به مناطق زلزله زده استان کرمانشاه و نیز بررسی حادثه فوت دانش‌آموز سنندجی و وضعیت مدرسه‌ای خبر داد که دیروز یک نفر از دانش‌آموزان آن به دلیل ریزش دیوار فوت شده است.

نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی گفت: کمیسیون آموزش مجلس در نظر دارد دو نفر به نیابت از این کمیسیون به سنندج اعزام شوند تا از وضعیت مدرسه‌ای که ریزش دیوار آن موجب فوت یک دانش‌آموز دختر شده، گزارش تهیه کنند.

بررسی وضعیت مدارس مناطق زلزله‌زده کرمانشاه

وی همچنین افزود: به دلیل گذشت چند هفته از آغاز سال تحصیلی، این دو نماینده کمیسیون در سفری به استان کرمانشاه نیز وضعیت مدارس این مناطق و مشکلات آن را مورد رسیدگی قرار خواهند داد.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت:هنوز این دو نماینده تعیین نشده‌اند.

به گزارش خانه ملت؛ روز گذشته (۱۷ مهر) حادثه ریزش دیوار حیاط یکی از مدارس روستایی در سنندج جان یک دانش آموز را گرفت./

==============================

 اعتراض نماینده مجلس به نحوه پوشش اخبار اتفاقات ناگوار مناطق کردنشین در صداوسیما

اعتراض نماینده مجلس به نحوه پوشش اخبار اتفاقات ناگوار مناطق کردنشین در صداوسیما

کامیاران خبر:یک ننماینده مجلس گفت: به خدا قسم کودکان و کولبران که رهبری هم به خوبی به آنها پرداختند و حساب آنها را از حساب قاچاقچیان جدا کردند، ایرانی هستند و بر گَردن رسانه ملی حق داشتند اما در رسانه ملی به این موضوعات نپرداختید لذا بر حسب وظیفه تحقیق و تفحص از شما را امضا و به زودی تقدیم هیات رئیسه خواهم کرد.

به گزارش کامیاران نیوز به نقل از جماران، محسن بیگلری در نشست علنی امروز چهارشنبه (۱۸ مهر ماه) مجلس شورای اسلامی، گفت: از کردستان آمده‌ام و از کردستان می‌گویم؛ امروز مردم کردستان عزادار کودکی هستند که دو روز قبل در یکی از روستاهای سنندج بر اثر ریزش دیوار مدرسه فرسوده جان باخت و هزاران ایرانی و غیر ایرانی را داغدار نمود. آیا مردم مناطق محروم از اینکه فرزندان خود را به مدرسه بفرستند باید بترسند؟ هفته گذشته نیز عزادار کودک مریوانی بودیم که بر اثر ریزش درب یک مرکز بهداشتی- درمانی جان خود را از دست داد.

نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: کُشته شدن کولبران نیز در این شرایط اقتصادی، داغی است که مردم مناطق مرزی روزهای سخت معیشتی خود را برای آنانی که برای لقمه نانی جانشان را از دست می‌دهند، فراموش کردند.

وی افزود: در دوهفته اخیر اتفاقات ناگوار در مناطق کرد نشین افتاده و جای بسی تامل است که صدا و سیما به این حوادث کمترین توجه را دارد و در سخت‌ترین شرایط آنتن خود را صرفا بر اساس مبالغی به شرکت‌ها و سلبریتی‌ها اجاره می‌دهد و یا در برخی برنامه‌ها روزی به کردها، روزی به ترک‌ها یا لرها یا بلوچ‌ها توهین می‌کنند که به هیچ وجه قابل قبول نیست.

بیگلری خطاب به مسئولان صدا و سیما، گفت: به خدا قسم کودکان و کولبران که رهبری هم به خوبی به آنها پرداختند و حساب آنها را از حساب قاچاقچیان جدا کردند، ایرانی هستند و بر گَردن رسانه ملی حق داشتند اما در رسانه ملی به این موضوعات نپرداختید لذا بر حسب وظیفه تحقیق و تفحص از شما را امضا و به زودی تقدیم هیات رئیسه خواهم کرد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی خطاب به رئیس‌جمهور، افزود: میدانم علی‌رغم وعده‌ها و بیانیه‌های اقوام و مذاهبتان در سه وزیر پیشنهادی کُرد و اهل سنت سهمی نخواهند داشت لذا حداقل برای مدارس و مراکز درمانی ما کاری بکنید، مقام معظم رهبری با توجه به ضرورت موضوع سال‌های اخیر را به نام اقتصاد مقاومتی و معیشت مردم نامگذاری کردند اما دولتمردان در اجرا بسیار ضعیف عمل کردند.

وی ادامه داد: امروز مردم با تورم ۱۵۰ و گاه ۲۰۰ درصدی دست و پنجه نرم می‌کنند، هر روز شاهد افزایش قیمت‌ها هستیم و از سوی دیگر وزارت صنعت، معدن و تجارت و تعزیرات حکومتی هیچ گونه نظارتی بر وضعیت ندارند حال آنکه به تعداد مغازه‌های کشور از انواع قیمت برخورداریم و از همه مهمتر بیکاری در همه کشور به ویژه مناطق محروم بیداد می‌کند. در اکثر خانواده‌ها تحصیل‌کرده‌های بیکار داریم حال آنکه دولت هیچ برنامه‌ای برای آنها ندارد.

بیگلری معتقد است: در صورتی که دولتمردان در بحث اقدام مرتبط با نامگذاری سال‌های اخیر نمره قبولی می‌گرفتند، وضع امروز اینگونه نبود کما اینکه به برجام نیازی نبود و تهدید آمریکای جنایت کار هم کوچکترین خللی در معیشت مردم ایجاد نمی‌کرد. مجلس و دولت باید به خود بیاییم و اقدامات اساسی در حوزه معیشت و اقتصاد انجام دهیم.

وی افزود: شرایط اقتصادی اقشار مختلف مردم دشوار شده و آمارهای غیرواقعی تورم از سوی بانک مرکزی و مرکز آمار ایران فضای ناخوشایندی ایجاد کرده است، این در حالی است که درآمد برخی از مردم مناطق محروم فقط یارانه نقدی است. نه تنها این قشر و تحت پوششان کمیته امداد امام و بهزیستی بلکه اکثر کارمندان و کارکنان حقوق زیر خط فقر دارند. حقوق کشاورزان و دامداران  از درآمد سالانه حدود ۱۰ میلیون تومان و ماهیانه کمتر از یک میلیون تومان برخوردارند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: خانواده‌های بسیاری برای هزینه درمان بیماران خود باید پنج برابر سال گذشته هزینه کنند، با این اوصاف در شرایط تورمی افسارگسیخته تخصیص سبد کالا به تنهایی دردی از مردم درمان نمی‌کند و تنها راه حل تقدیم لایحه افزایش یارانه و افزایش حقوق کارمندان و کارکنان و بازنشستگان به مجلس است.

بیگلری خطاب به وزیر کشور، گفت: دهیاران با حدقل حقوق و شورای روستاها بدون حقوق مشغول خدمت هستند لذا هر چه سریعتر لایحه‌ای برای حل مشکل به مجلس ارایه دهید، اکثر شهرداری‌ها در حال ورشکستگی هستند و پرداخت حقوق کارمندان با تاخیر چند ماهه انجام می‌شود لذا هر چه سریعتر چاره‌ای بیندیشید.

وی خطاب به وزیر بهداشت و درمان، تصریح کرد: پیراپزشکان مخصوصا بهورزان روستایی علی‌رغم امیدواری به جنابعالی، در شرایط سختی به سر می‌برند. حقوق پیراپزشکان شاغل در تامین اجتماعی نیز نیاز به تامین هر چه سریعتر از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دارد، کارگران ساختمانی با توجه به کاهش ساخت و سازها اکثرا بیکار و در سختی هستند و بازنشستگی با ۶۵ سال سن و ۳۵ سال سابقه انجام می‌شود که باید برای این موضوعات تدبیری اندیشید.

وی خطاب به رئیس جمهور، ادامه داد: اکثریت روحانیون اهل سنت به امید وضعیت معیشتی مردم خود به جنابعالی رأی دادند و سبب رأی ۷۳ درصدی مردم کردستان به شما شدند اما در دولت شما هیچ توجهی به آنها صورت نگرفت، این افراد در اوج عزت و شرافت اما با مشقت زندگی را می‌گذرانند لذا انتظار است برای این افراد چاره‌ای اساسی بیندیشید.

عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه در مجلس شورای اسلامی، گفت: دو روز قبل یک دانش آموز در روستای سنندج بر اثر ریزش دیوار مدرسه جان خود را از دست داد از این رو وضعیت مدارس فرسوده که ۴۰ درصد مدارس کردستان را شامل می‍‌شود باید مورد توجه قرار گیرد. روز رأی اعتماد مشکلات آموزش و پرورش را بیان کردم و تاکید داشتم که مشکلات آموزش و پروش نیازمند همت و تلاش مجموعه دولت و رئیس جمهور است.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false